Twierdza w Srebrnej Górze zostanie poddana rewitalizacji!

Twierdza w Srebrnej Górze zostanie poddana rewitalizacji!

Twierdza srebrnogórska wybudowana została w 1777 roku, jej celem miało być zabezpieczenie terenów Śląska przez Prusy, który to znalazł się w ich rękach. Twierdza ta z założenia miała być obiektem militarnym, jednak już na krótko po zakończeniu kampanii napoleońskiej zdecydowano j jej rozbiorze. W międzyczasie pełniła ona funkcję między innymi więzienia. Szybko jednak stała się obiektem o dużym potencjale turystycznym, toteż zaprzestano jej dalszej rozbiórki. Aż do drugiej wojny światowej Twierdza w Srebrnej Górze pełniła funkcje czysto turystyczne, na jej terenie znajdowała się między innymi restauracja.

Rola Twierdzy w Srebrnej Górze.

Poprzez zmiany graniczne, które były wynikiem zakończenia drugiej wojny światowej, twierdza ta znalazła się w rękach Polskich władz. Została jednak w znacznym stopniu zniszczona i ograbiona, przede wszystkim przez wojska radzieckie, które tam stacjonowały. Obecnie twierdza ta jest uznawana za pomnik historii, a w obiekcie znajduje się między innymi muzeum broni palnej.

Inwestycja za 45 milionów złotych!

Łącznie aż 45 milionów złotych dofinansowania zostanie przeznaczonych na rewitalizację twierdzy w Srebrnej Górze. Całość inwestycji zakłada między innymi wybudowanie restauracji, hotelu oraz odtworzenie historycznych obiektów, które niegdyś się tam znajdowały. Niektóre prace mają zostać zakończone już pod koniec roku 2022, zakłada się, że finalne zakończenie wszystkich prac przypadnie na rok 2024. Mimo rozpoczętych prac remontowych i budowlanych twierdza wciąż pozostaje otwarta dla turystów.