Rekordowy budżet z roku 2024 przynosi nowe inwestycje dla Gminy Góra Kalwaria

Rekordowy budżet z roku 2024 przynosi nowe inwestycje dla Gminy Góra Kalwaria

Gmina Góra Kalwaria, niezmiennie utrzymująca wysokie tempo realizacji swoich planów, zapowiada na 2024 rok szereg inwestycji. Wśród nich znajdują się: konstrukcja ronda na skrzyżowaniu ulic Pijarskiej, Sportowej, Mickiewicza i Chopina, budowa chodnika w miejscowości Czachówek oraz długo oczekiwane roboty drogowe na ulicy Długiej w Moczydłowie.

W grudniu został uchwalony budżet gminy na rok 2024, który jest nie tylko najwyższym w jej historii, ale również najbardziej ambitnym. Przewiduje on dochody rzędu 206 milionów złotych oraz wydatki przekraczające 215 milionów złotych. Deficyt wynoszący ponad 9 milionów złotych prawdopodobnie zostanie pokryty za pomocą unijnych dofinansowań oraz emisji obligacji komunalnych.

Według informacji podanych przez ratusz, to pierwszy raz w historii gminy, kiedy na początku roku planowane wydatki inwestycyjne osiągają poziom prawie 40 milionów złotych. Zazwyczaj suma ta zwiększa się w ciągu roku wraz z pozyskiwaniem przez gminę kolejnych dofinansowań zewnętrznych.

Głównym powodem radości burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego jest fakt, że udało się doprowadzić do rozbudowy trzech szkół podstawowych, na czym bardzo zależało mieszkańcom. W przeszłości wydawało się niemożliwe przeprowadzenie tak dużych inwestycji oświatowych jednocześnie. Rozbudowy w Kątach i Czaplinku już trwają, natomiast prace w placówce w Czersku planowane są na wiosnę.

W ramach rozbudowy szkoły w Czaplinku powstaną dwie dodatkowe sale lekcyjne z zapleczem, kotłownia oraz pomieszczenia dla pielęgniarki, pedagoga i nauczania indywidualnego. Najważniejsze jest jednak to, co z pewnością przyniesie najwięcej radości uczniom – nowa sala gimnastyczna. Ponadto, obiekt zostanie wyposażony w przebieralnie z zapleczem sanitarnym, specjalne pomieszczenie dla instruktorów oraz magazyn sprzętu sportowego. Przy budynku planowany jest również parking.

Koszt całej inwestycji przewidziany jest na ponad 10 milionów złotych, a jej zakończenie planowane jest na początek 2025 roku.