Przemiana Grodziska Mazowieckiego dzięki funduszom unijnym w ciągu ostatnich 20 lat

Przemiana Grodziska Mazowieckiego dzięki funduszom unijnym w ciągu ostatnich 20 lat

W ciągu minionych dwudziestu lat, na pewno wielokrotnie napotkano na oznakowanie „Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej”. Ten okres przyniósł nieodwracalne zmiany na mapie naszego kraju. Wszystko to dotyczy także Grodziska Mazowieckiego, którego oblicze znacząco ewoluowało. Ale jakie konkretne ulepszenia zaszły w tym miejscu?

Pulsujące życiem Centrum Kultury zlokalizowane jest w samym sercu Grodziska Mazowieckiego. Oferta dla mieszkańców jest różnorodna – od zajęć plastycznych, przez muzyczne, aż po taneczne. Występuje tu również kino i teatralne spektakle dla najmłodszych. Od roku 2008, kiedy to powstało dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej, stanowi prawdziwe centrum aktywności.

Jednym z klejnotów na trasie turystycznej tej części Mazowsza jest dworek Adama Chełmońskiego. Adam był lekarzem, ordynatorem w szpitalu Dzieciątka Jezus, który pod wpływem swojego brata – wybitnego malarza polskiej wsi, Józefa Chełmońskiego – osiedlił się w Adamowiźnie.

W 2006 roku, samorząd Grodziska Mazowieckiego nabył tę nieruchomość od rodziny Chełmońskich. Tym samym rozpoczęły się starania o pozyskanie środków na renowację zarówno budynku, jak i otaczającego go parku. Dopiero po 11 latach, dzięki dotacji z Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, mogły ruszyć prace.

Całość prac kosztowała blisko 3 miliony złotych. Dzięki wsparciu unijnemu, dworek Adama Chełmońskiego przekształcił się w centrum kulturalno-oświatowe.