Nowa Kolonia Robotnicza w Bytomiu – to miejsce czeka remont

Nowa Kolonia Robotnicza w Bytomiu – to miejsce czeka remont

Nowa Kolonia Robotnicza została zgłoszona do projektu rewitalizacji przez włodarzy Bytomia. Miasto uzyskało środki na remont tego miejsca. Ma on się rozpocząć już niebawem.

Bytom – Nowa Kolonia Robotnicza

Bytom jest jednym z najstarszych miast historycznego Górnego Śląsku. W Bytomiu mieszka około 170 tysięcy osób na powierzchni około 70 km2. W jednej z jego dzielnic, a konkretnie w Bobrku istnieje miejsce znane wszystkim, jako Nowa Kolonia Robotnicza. Obejmuje ona ulice:

  • Żwirową,
  • Pawła Stalmacha,
  • Karola Jochymczyka,
  • Karola Olszewskiego,
  • Piotra Czajkowskiego,
  • a także teren przy ulicy Zabrzańskiej 126 i Konstytucji 31a oraz 38.

W ramach unijnego dofinansowania ten obszar zostanie nie tylko odnowiony i wyremontowany, lecz także wpisany do Rejestru Zabytków.

Remont Nowej Kolonii Robotniczej w Bytomiu

Nowa Kolonia Robotnicza to patronackie osiedle tego miasta, które powstało na potrzeby pracowników pobliskiej huty „Julita” oraz kopalni „Hrabina Johanna”. Historia osiedla sięga więc aż 1907 roku. Modernizacja tego miejsca ma objąć między innymi wyburzenie niektórych budynków gospodarczych oraz oficyn. Pozostałe z nich zostaną wyremontowane. W miejscu starych zabudowań, według projektu, stanie mała architektura. Ponadto osiedle robotnicze otrzyma monitoring, nowe oświetlenie, chodniki, ogrodzenia oraz place zabaw. Władze Bytomia postarały się także o posadzenie nowej zieleni.

Dzięki tym pracom, których koszt ma wynieść ponad 11 milionów złotych, Miejsce to stanie się osiedlem atrakcyjnym i funkcjonalnym jednocześnie.

Więcej na temat tego, co ciekawego dzieje się w Bytomiu, przeczytamy na portalu BytomInfo.pl.