Największe inwestycje w Polsce

Największe inwestycje w Polsce

W Polsce nie brakuje doprawdy wspaniałych i okazałych budowli – historia niektórych sięga wiele wieków wstecz, a jeszcze inne są dziełem niedawno zrealizowanych, lub wciąż trwających inwestycji. Zachwycać może nie tylko ich wielkość, kształt, architektura… lecz przede wszystkim koszty, które kryją się za tymi przedsięwzięciami. Przedstawimy największe inwestycje, które wciąż są na etapie budowy, lub też wkrótce zostaną przeznaczone do użytku.

Mur graniczny.

Decyzja o powstaniu tego muru jest konsekwencją kryzysu migracyjnego na granicy Białorusi z Unią Europejską, a więc Polską. Wydarzenia te miały miejsce w zeszłym roku, a odpowiedzialności należy szukać przede wszystkim w reżimie Łukaszenki. Na początku tego roku ruszyły się pierwsze prace, mające na celu wybudowanie muru. Docelowo ma on mieć długość 186 kilometrów, a wysokość 5,5 metrów. Całkowity koszt tej budowy to ponad 1,6 miliarda złotych.

Przekop Mierzei Wiślanej.

Przekop Mierzei Wiślanej to dosyć kontrowersyjna inwestycja, o której głośno było w wielu mediach. Jej celem jest utworzenie kanału żeglugowego o długości 1300 metrów i głębokości przynajmniej 5 metrów. Kanał ten zapewni drogę morską pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Głównym założeniem jest to, że kanał ten pozwoli na omijanie Cieśniny Piławskiej, która znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Obecnie prace znajdują się na końcowym etapie, a oficjalnie otwarcie kanału ma nastąpić w przeciągu najbliższych tygodni. Pierwotnie wyliczenia zakładały, że koszt całej inwestycji wyniesie około 880 milionów złotych. Finalnie kwota ta zwiększyła się jednak ponad dwukrotnie – bowiem całkowity koszt przedsięwzięcia to na ten moment niemal 2 miliardy złotych.

Zamek w Stobnicy.

Kolejnym, zaraz po Przekopie Mierzei Wiślanej, kontrowersyjnym projektem jest zamek w Stobnicy. Czemu ta budowla wzbudziła tak wiele sensacji? Głównym powodem jest fakt, że powstaje ona na terenie obszaru Natura 2000, a więc programu sieci obszarów, które objęte zostały ochroną przyrodniczą. Początki tej inwestycji sięgają roku 2015 – docelowo budowla ta przypominać ma średniowieczny zamek, w którego wnętrzach znajdować się będzie luksusowy hotel. Koszt całej inwestycji to około pół miliarda złotych.

Baltic Pipe.

Baltic Pipe to sieć gazociągów, których zadaniem jest połączenie Danii, Norwegii oraz Polski. Celem nadrzędnym jest jednak uniezależnienie od Rosji, która dotychczas była głównym eksporterem gazu. Przepustowość tego gazociągu ma sięgać 10 miliardów metrów sześciennych rocznie – dla porównania, roczne, gazowe zapotrzebowanie Polski to około 20 miliardów metrów sześciennych. Baltic Pipe zostanie oficjalnie uruchomiony 1 października tego roku. Całkowity koszt tej inwestycji to około 260 milionów euro, częściowo została ona sfinansowana ze środków unijnych.

Varso Tower.

Varso Tower to perełka Warszawy, a przy tym istny gigant. Wieżowiec ten mierzy sobie aż 310 metrów, co sprawia, że jest to najwyższy budynek w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej. Varso Tower to kompleks budynków biurowych. Całkowity koszt tej inwestycji to niemal 2 miliardy złotych.

Via Carpatia.

Szlak Via Carpatia to kompleks dróg o łącznej długości ponad 683 kilometrów. Początek tej trasy jest w Kownie na Litwie, gdzie następnie przebiega przez Białystok, Lublin, Rzeszów, Słowackie Koszyce, Węgierski Debreczyn, Rumunię oraz Grecję. Całkowity koszt tej inwestycji to około 280 milionów złotych, z czego 1890 milionów złotych stanowić będzie dofinansowanie ze środków unijnych. Innym, równie imponującym projektem, który jest bezpośrednio powiązany ze szlakiem Via Carpia, jest tunel na drodze ekspresowej S19.

Tunel pod Świną.

Kolejną, imponującą inwestycją, jest tunel pod Świną, który umożliwi połączenie wysp Uznam, Wolin oraz centrum Świnoujścia. Całkowity koszt tejże inwestycji obecnie szacuje się na około miliard złotych – niemal 90% tej kwoty pochodzi jednak z dofinansowania ze środków unijnych.

Farma wiatrowa Baltic Power.

Baltic Power to morska farma wiatrowa, która stanowić będzie jedną z największych inwestycji koncernu ORLEN. Planowane początki jej budowy mają mieć miejsce dopiero w 2024 roku. W założeniu – generowane przez tę farmę energia umożliwi zasilenie miliona gospodarstw domowych.