Jakimi pojazdami jeżdżą kurierzy? Garść ciekawostek dla Ciebie!

Jakimi pojazdami jeżdżą kurierzy? Garść ciekawostek dla Ciebie!

Zamawiając usługi kurierskie zazwyczaj skupiamy się wyłącznie na szybkiej i bezpiecznej dostawie przesyłki. Rzadziej zastanawiamy się, jak przewoźnicy pracują od strony technicznej oraz jak wygląda codzienność pracy kuriera. Dziś na tapet weźmiemy więc pojazdy, którymi dostarczane są paczki. Czy zawsze jest to charakterystyczna furgonetka, jaka na trwałe wpisała się w krajobraz polskich ulic?

Nic nie zastąpi furgonetki

W takim skojarzeniu nie ma nic dziwnego. Z kilku powodów firmy kurierskie wybierają właśnie samochody w typie furgonetki. Auta dostawcze, takie jak Mercedes Sprinter, Fiat Ducato czy Ford Transit przystosowane specjalnie do potrzeb przewoźników idealnie wywiązują się ze swoich zadań. Podwyższony dach zwiększa ładowność samochodu, a poza tym pozwala zabierać na pokład przesyłki paletowe o dużej wysokości, co bywa niezwykle istotne w przypadku klientów biznesowych. Auta kurierów najczęściej są dodatkowo wyposażone w specjalną windę, która ułatwia wyładowywanie i załadowanie towaru o dużych gabarytach.

Furgonetki kurierów dostarczających i odbierających przesyłki w obrębie dużych miast, a także kilku mniejszych gmin posiadają oszczędny napęd, który daje wystarczająco dużą moc, ale jednocześnie ogranicza spalanie w ruchu miejskim, gdzie niejednokrotnie kurier narażony jest na stanie w korkach, zwłaszcza w godzinach szczytu. Z kolei w samochody kurierów, którzy najczęściej nocą transportują przesyłki pomiędzy regionalnymi oddziałami filmy, muszą charakteryzować się bardzo dużą przestrzenią ładunkową, a jednocześnie ekonomicznym spalaniem w trasie – na autostradach i drogach ekspresowych.

Czas na elektryczną rewolucję

Z pewnością stoimy u progu motoryzacyjnej rewolucji, która dotknie przy okazji także samochody dostawcze. Można się spodziewać, że niebawem furgonetki kurierów poruszających się w obrębie miasta coraz częściej będą wyposażone w napęd elektryczny. Przykładem wdrażania takich pojazdów jest obecna polityka popularnego przewoźnika InPost. W ostatnim czasie przedsiębiorstwo inwestuje w auta o napędzie elektrycznym, które dostarczają i odbierają przesyłki z paczkomatów. Elektryczne modele Nissan e-NV200 cechują się zasięgiem około 200 km na jednym ładowaniu, a przy tym są w stanie zabrać blisko 600 kg towaru. Niższe koszty utrzymania idą w parze z troską o ekologię. Auta tego typu można obecnie spotkać między innymi na ulicach Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

Kurierzy rowerowi w miastach

Trzeba pamiętać, że oprócz dużych ogólnopolskich i międzynarodowych przewoźników, w branży kurierskiej działają także firmy lokalne. Do tej grupy zaliczają się między innymi kurierzy miejscy, których zadaniem jest ekspresowe dostarczenie przesyłki w obrębie jednej aglomeracji. To doskonałe rozwiązanie dla niektórych klientów biznesowych, którzy w ten sposób przesyłają między innymi dokumenty do swoich kontrahentów. Kurierzy miejscy często poruszają się samochodami osobowymi, motocyklami i skuterami. Część przedsiębiorstw posiada w swojej flocie również rowery. W obrębie miasta mają one swoje unikalne zalety – nie są narażone na długie oczekiwanie w korkach, więc paradoksalnie są w stanie pokonać kilka lub kilkanaście kilometrów w czasie krótszym niż samochód. Gorący trend stanowią obecnie rowery elektryczne, w których dodatkowy napęd odciąża mięśnie kuriera.

Sprawdzony sposób na tanie przesyłki kurierskie

Niezależnie od tego, jakim pojazdem ma być dostarczona przesyłka, zamawiającemu zawsze zależy na jak najniższej cenie. Tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl stanowią sprawdzone rozwiązanie prowadzące do oszczędności. Wypełniając formularz w tej porównywarce można zestawić ze sobą oferty wiodących przewoźników, a następnie wybrać najbardziej korzystną i zamówić usługę. Przy dużych zamówieniach klienci mogą liczyć na atrakcyjne rabaty. Oto przykładowy cennik popularnego kuriera DPD na stronie Sendit: https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/dpd