Konieczność szybkiego uruchomienia inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy

Konieczność szybkiego uruchomienia inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy

Obciążony różnymi zobowiązaniami socjalnymi budżet Polski gorąco oczekuje na środki z Unii Europejskiej. Priorytetem staje się jak najszybsze rozpoczęcie realizacji projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), gdyż na wykorzystanie tych funduszy, przeznaczonych przede wszystkim na projekty związane z digitalizacją i ekologicznym źródłem energii, mamy jedynie do końca 2026 roku.

Nastała konieczność, aby nowa ekipa rządząca jak najszybciej podjęła rozmowy na temat zwolnienia środków z KPO. Chociaż niektórzy politycy mogą argumentować, że istnieje ryzyko utraty części ze środków, jest to nieprawda. Wszystkie dokumenty – umowy finansowe – związane z KPO zostały poprawnie podpisane i żadne środki nie zostaną utracone. Kluczowe jednak jest zadbanie o to, aby do 14 grudnia 2023 roku, czyli 18 miesięcy od akceptacji polskiego KPO, nie doszło do anulowania umów wykonawczych przez Komisję Europejską, co skutkowałoby blokadą przyszłych wypłat. Takie działanie mogłoby nastąpić, jeśli Polska nie poczyniła by znaczących postępów w realizacji określonych wcześniej celów.

Na szczęście zapis ten nie dotyczy Polski, jako że udało nam się osiągnąć większość założonych kamieni milowych, które umożliwiły wypłatę pierwszej transzy. Kontynuujemy również realizację reform niezbędnych do otrzymania kolejnych transz. Mimo, że nie udało się jeszcze zrealizować tzw. superkamienia milowego związanego ze zmianami w systemie dyscyplinarnym sędziów, nie oznacza to braku postępów w spełnianiu innych warunków.