Gmina Banie – malowniczy zakątek województwa zachodniopomorskiego o rolniczym charakterze

Gmina Banie – malowniczy zakątek województwa zachodniopomorskiego o rolniczym charakterze

Położona w skrajnej części południowo-zachodniej województwa zachodniopomorskiego, Gmina Banie jest atrakcyjna ze względu na olśniewające walory rekreacyjne i krajobrazowe. Jej granice rozciągają się na obszarze 206 kilometrów kwadratowych. Centralnym punktem gminy jest miejscowość Banie, która jest siedzibą jej władz. Administracyjnie, Gmina Banie dzieli się na 15 sołectw, które to są: Babinek, Banie, Baniewice, Dłusko Gryfińskie, Dłużyna, Górnowo, Kunowo, Lubanowo, Parnica, Piaseczno, Piaskowo, Rożnowo, Sosnowo, Swobnica i Tywica.

Na terenie gminy krzyżują się dwie drogi wojewódzkie: nr 121 prowadząca z Gryfina do Myśliborza oraz nr 122 łącząca Pyrzyce z Krajnikiem Dolnym.

Większość powierzchni gminy (61,4%) stanowią użytki rolne, z czego aż 56,8% to grunty orne przede wszystkim klasy bonitacyjnej III i IV. Ten fakt bezsprzecznie potwierdza rolniczy charakter Gminy Banie.

Ciekawostką jest, że prawie całość terenu, zwanego Ziemią Bańską, znajduje się w zlewni malowniczej rzeki Tywy, której meandry przecinają pejzaże pełne lasów i pól. Pomimo dominującej roli rolnictwa, gmina ma też wiele do zaoferowania miłośnikom aktywnego wypoczynku.

Przyrodnicze bogactwo regionu objawia się przede wszystkim w czystym środowisku naturalnym. Na terenie gminy rozciąga się aż 5700 hektarów lasów, które są prawdziwą skarbnicą różnorodnego runa leśnego oraz zwierzyny łownej. To sprawia, że jest to idealne miejsce dla kół łowieckich. Natomiast dla wędkarzy prawdziwym rajem będą liczne jeziora o krystalicznie czystej wodzie.