E-urząd skarbowy – jak to działa?

E-urząd skarbowy to platforma, która została udostępniona użytkownikom po raz pierwszy 1 lutego 2021 r. Wówczas serwis proponował jednak jedynie kilka podstawowych funkcjonalności. Dopiero we wrześniu 2022 r. wdrożono szerszy zakres opcji. Nie da się ukryć, że to spore udogodnienie, z którego skorzysta zarówno osoba fizyczna, jak i firma. Jakie są na ten moment możliwości serwisu? Jak skorzystać z urzędu skarbowego w twoim komputerze?
1. Jak działa e-urząd skarbowy?
2. PIT online w e-urzędzie skarbowym
3. E-urząd skarbowy – najczęściej zadawane pytania
Sami pomysłodawcy platformy wielokrotnie podkreślali, że wprowadzenie elektronicznej wersji urzędu skarbowego to jedna z największych modyfikacji, jaką możemy obserwować w ostatnich latach w obszarze spraw podatkowych.
Jak działa e-urząd skarbowy?
Aby skorzystać z możliwości, jakie daje e urząd skarbowy, wystarczy zalogować się do serwisu za pośrednictwem strony podatki.gov.pl, poprzez profil zaufany, e-dowód w aplikacji mObywatel lub poprzez bankowe elektroniczne płatności. Brak konieczności podejmowania jakichkolwiek działań sprawia, że z elektronicznej wersji urzędu skarbowego można skorzystać w dowolnym momencie i z dowolnego urządzenia. Serwis działa całodobowo.
Jakie działania można podjąć, korzystając z elektronicznej wersji urzędu skarbowego? Masz możliwość:
- uzyskania dostępu do danych podatkowych, w tym informacji dotyczących podatnika, działalności gospodarczej czy mikrorachunków podatkowych,
- dostępu do aplikacji e-mikrofirma,
- sprawdzić wykaz mandatów karnych oraz opłacić te mandaty,
- zapłacić online należności z tytułu podatków PIT, CIT, VAT, a także podatku od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych, karty podatkowej oraz pozostałych podatków i nieopodatkowanych należności,
- uiścić opłaty skarbowe,
- złożyć online niektóre pisma, między innymi wniosek o zaliczenie nadpłaty/zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczania wpłaty, czynny żal.
Co ważne, w e-urzędzie skarbowym można korzystać także z integracji z aplikacją mObywatel oraz serwis e-TOLL.
PIT online w e-urzędzie skarbowym
Jako że PIT online każdego roku zyskuje na popularności, nie można było pominąć tego aspektu przy tworzeniu aplikacji e-urzędu skarbowego. E deklaracje można składać za sprawą zintegrowania platform. Ze strony użytkownika ten krok nie wymaga żadnych dodatkowych kroków: po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego będzie on mieć dostęp do wszystkich udostępnianych usług, w tym do usługi Twój e-PIT.
E-urząd skarbowy – najczęściej zadawane pytania
Mimo że elektroniczny urząd skarbowy działa już od pewnego czasu, nie wszyscy jeszcze z niego korzystają, a nawet dotychczasowi użytkownicy mają względem aplikacji wiele pytań. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka często pojawiających się wątpliwości.
- Czy korzystanie z e-urzędu wymaga osobistej wizyty w urzędzie skarbowym?
Nie, nie musisz zgłaszać takiej chęci. Do aplikacji zalogujesz się bezproblemowo przez serwis podatki.gov.pl.
- Czy korzystanie z usługi Twój e-PIT wymaga podjęcia działań?
Nie, również i tu nie potrzebujesz dodatkowych danych dostępowych.
- Czy korzystanie z e-urzędu jest obowiązkowe?
Nie, to całkowicie dobrowolna funkcjonalność, z pewnością jednak warto z niej korzystać.
- Czy za pośrednictwem e-urzędu skarbowego można zrobić przelew podatkowy?
Tak, to jedna z wielu dostępnych w platformie funkcjonalności.
- Czy do korzystania z e-urzędu skarbowego niezbędny jest kwalifikowany podpis elektroniczny?
Nie, nie potrzebujesz kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Każde pismo wysłane tą drogą zostanie w imieniu użytkownika opatrzone pieczęcią kwalifikowaną Szefa KAS.