Co warto wiedzieć o budowie domu jednorodzinneg?

Co warto wiedzieć o budowie domu jednorodzinneg?

Myślący o tym ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego wiedzą, że na koszt domu składa się koszt cegieł, betonu i stali zbrojeniowej, a także drewna na konstrukcję dachu. Wszystkie te materiały trzeba wyprodukować i dostarczyć na plac budowy.

Nie mniej jednak inwestora interesuje niemal wyłącznie to ile w danym roku kosztują worki z cementem, worki z klejem, cegły i dachówki w konkretnej hurtowni budowlanej. Ile kosztuje drewno na dach w tartaku i ile wyniesie go całokształt prac powiązany z danym projektem. Koszty te rzecz jasna rosną z roku na rok i dlatego osoby biorące kredyt na budowę domu chcą mieć stan surowy zamknięty przed końcem lata, a to oznacza wykonanie podpiwniczenia, pierwszej kondygnacji, poddasza i dachu z dachówką i blacharką w zaledwie kilka miesięcy.

Błąd wielu inwestorów bez doświadczeń

Wielu inwestorów ulega temu czarowi szybkiego budowania, czyli beton na wylewanie stropu, cegły, stal budowlana w przeliczeniu na kilogramy i dachówki w przeliczeniu na sztuki to tanie materiały, choć w sensie cenowym mogą się nieco różnić w poszczególnych regionach kraju w danym roku.

Zdecydowanie większe różnice w cenie dotyczą materiałów wykończeniowych, a dokładniej kilkanaście metrów płytek z zielonego granitu do łazienki może kosztować więcej wykonanie ścianek działowych na parterze i piętrze i to nawet jeśli zsumujemy ze sobą koszt materiałów i pracy. Dlatego właśnie wyższy poziom wydatków zaczyna się dopiero wtedy gdy w kolejnym sezonie letnim chcemy wykończyć wnętrze domu.

Powielane projekty domów

Chyba najmniej kosztownymi są te powielane projekty domów z katalogów, bo w ich przypadku specjalista łatwo policzy ile betonu potrzeba na daną konstrukcję, ile metrów cegieł i ile metrów dachówki. Łatwo też można oszacować ile potrwają prace, o ile pogoda będzie sprzyjać i co równie istotne legalizacja takiego projektu z katalogu zazwyczaj jest prostą.

Problemy mogą się zacząć dopiero wtedy gdy inwestor zażyczy sobie tej zbyt kosztownej elewacji lub zacznie wybierać dość drogie materiały wykończeniowe. Może się to stać powodem do wykończenia dwóch lub trzech pokoi minimalnym kosztem, bo w tym wszystkim ta rozsądna kalkulacja to podstawa. Zwłaszcza jeśli osoba budująca się wzięła kredyt.

źródło: https://zainspiruj.pl/ – portal o budownictwie i aranżacjach wnętrz