Sejm w obliczu pokaźnych remontów, koszty zadziwiają

Sejm w obliczu pokaźnych remontów, koszty zadziwiają

Historia kompleksu sejmowego mieszczącego się na ulicy Wiejskiej w Warszawie sięga początków odzyskanie przez Polskę niepodległości, a więc roku 1918. Rzeczywista budowa rozpoczęła się w 1925 roku i trwała do roku 1928. Po zakończeniu II Wojny Światowej kompleks budynków Sejmu przeszedł ważniejsze przebudowy na przełomie lat 1949 – 1952. Wszystko wskazuje na to, że w przeciągu najbliższych lat kompleks sejmowy przejdzie spore remonty.

Aż pół miliarda złotych.

Prawie pół miliarda złotych ma pochłonąć inwestycja remontu kompleksu sejmowego, która zaplanowana została na lata 2022-2027. Całkowitą renowację przejdzie między innymi elewacja budynków o charakterze zabytkowym, w tym górne elementy ścianki budynku, a więc tak zwane attyki.

Nowy hotel dla posłów.

Wstępne obliczenia zakładają, że koszt całkowitej inwestycji ma wynieść około pół miliarda złotych. Najwięcej z tej kwoty, bowiem aż 300 milionów złotych, przeznaczonych zostanie na wybudowanie nowego hotelu dla posłów sejmu. Wyremontowana zostanie również kopuła Sali Obrad oraz budynek na ulicy Zagórnej 3.