Remont i rozbudowa A4 opóźni się

Remont i rozbudowa A4 opóźni się

Rosnące ceny materiałów budowlanych uniemożliwiają kontynuacje prac mających na celu remont i przebudowę autostrady A4. Pracę zostały wstrzymane przez sporą część drogowców, którzy odpowiedzialni byli za remont i przebudowę autostrady w okolicach Nysy, Praszki, Kędzierzyna-Koźla i wielu innych miejscowościach. Drogowcy domagają się podniesienia wynagrodzenia.

Co jest powodem protestu?

Protest drogowców jest w głównej mierze spowodowany finansami. Rosnąca inflacja i ceny materiałów sprawiły, że firmy odniosą znaczne straty, a jeżeli będą kontynuować prace na wcześniejszych warunkach, najpewniej doprowadzi to poszczególne firmy do upadłości.

Co z remontem autostrady A4?

Wstrzymane przez firmy prace z całą pewnością wywołają opóźnienie finalizacji całego projektu. Obecnie prowadzone są rozmowy pomiędzy wykonawcami a przedstawicielami GDDKiA. Wypracowane zostały także nowe warunki umów, przedstawiciele firm komentują jednak, że zaproponowane przez GDDKiA nowe stawki są wciąż niewystarczające, a straty wykonawców nadal sięgałyby nawet kilkudziesięciu procent. Jeżeli firmy nie dojdą do porozumienia z GDDKiA, remont autostrady może się w znaczącym stopniu wydłużyć.