Powstają nowe mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej!

Powstają nowe mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej!

Przy ulicy Bankowej w Rudzie Śląskiej ruszyła budowa. Powstają tutaj nowe mieszkania komunalne. Ile mieszkań zostanie oddanych do użytku? Jak będzie wyglądać to osiedle? Jakie koszty poniosło miasto? O tym wszystkim piszemy poniżej!

Dwa nowe budynki mieszkalne przy ulicy Bankowej w Rudzie Śląskiej

Plac budowy jest już nie tylko przekazany, lecz także przygotowany do pierwszych prac. Krzewy i chaszcze, które tam rosły, zostały wycięte. W związku z tym robotnicy mogą zacząć prace budowlane już za kilka dni. Dwa nowe budynki mają bowiem zostać oddane do użytku już za dwadzieścia miesięcy. Czasu więc nie mają zbyt wiele. Koszt całej inwestycji wynosi aż 18,5 milina złotych. Jednak miasto Ruda Śląska nie zapłaci całości. Włodarze na nowe mieszkania komunalne w mieście otrzymali bezzwrotną dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jej wysokość to 11,2 miliona złotych. Ponadto miasto otrzymało dodatkowo 1,05 miliona złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W związku z powyższym Ruda Śląska na budowę budynków przy ulicy Bankowej przeznaczy zaledwie 6,25 miliona złotych. Jest to tylko część kwoty, którą miasto przeznaczyło w 2022 roku na inwestycje mieszkaniowe. O tym, jakie będą kolejne, zapewne dowiemy się z portalu RudaInfo.pl.

Jak będą wyglądać nowe mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, na ulicy Bankowej staną dwa nowe budynki, po 26 mieszkań w każdym. Powierzchnia nowych mieszkań komunalnych ma oscylować pomiędzy 45 52 m2. Do każdego mieszkania przynależeć ma także lokatorka komórka, które będzie znajdować się na tym samym piętrze co mieszkanie.

Budynki, które powstają na ulicy Bankowej, będą miały aż trzy kondygnacje mieszkalne nadziemne oraz jedną podziemną. W tej ostatniej swoje miejsce znajdą garaże, pomieszczenia techniczne, pomieszczenie na odpady oraz rowerownia. Oczywiście nowe domy przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowe budynki wyglądem mają przypominać sąsiadujące domy.

To jednak nie wszystko. Pomiędzy nimi powstanie przestrzeń rekreacyjna. Ma się tam znaleźć między innymi plac zabaw dla dzieci, ławki, latarnie, a także miejsce na rowery. Wszystko to ozdobione zielenią. Co ciekawe projektanci zaplanowali nie tylko trawniki, lecz także pnącą się zieleń na widocznych ścianach garaży i zewnętrznej klatce schodowej.

Jeden komentarz o “Powstają nowe mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej!

  1. Plan mieszkań komunalnych nie jest najgorszy. Dostęp do udogodnień rekreacyjnych na terenie budynków wskazuje, że trzymają one standard.

Comments are closed.