Gmina Rozprza zdecydowanie stawia na rozwój infrastruktury edukacyjnej

Gmina Rozprza zdecydowanie stawia na rozwój infrastruktury edukacyjnej

Gmina Rozprza stawia na ciągły rozwój swojej infrastruktury, przeznaczając znaczące środki finansowe w tym roku na renowacje budynków szkolnych. „Edukacja to nasz nadrzędny cel” – wyjaśnia burmistrz gminy, Artur Cubała.

Artur Cubała, włodarz gminy Rozprza, spotkał się z Beatą Gemel, dyrektor szkoły znajdującej się w Rozprzy, celem omówienia planów odnowy dachu bywałego budynku gimnazjum. Dyrektorka placówki zauważyła, że świetliki w dachu nie spełniają swojej roli poprawnie: zimą panuje chłód, natomiast latem temperatura jest nieznośnie wysoka.

Z dumą podkreśla jednak, że dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne w ostatnich latach, koszty energii elektrycznej spadły dramatycznie – z kilkunastu tysięcy do mniej więcej tysiąca złotych. „Rok 2024 przyniesie nam wiele możliwości rozwoju i nowych wyzwań pod kątem renowacji budynków szkolnych na terenie naszej gminy” – mówi Dyrektorka.

Aktualnie trwają prace nad trzecią fazą renowacji szkoły w Mierzynie oraz kończymy modernizację termiczną budynku szkoły w Niechcicach. Włodarz gminy podkreśla, że już teraz odbiera informacje od dyrektorów placówek, jak te inwestycje wpłynęły na obniżenie kosztów operacyjnych.

Artur Cubała zwraca również uwagę na fakt, że dzięki uzyskaniu statusu miasta przez Rozprzę, gmina mogła dołączyć do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF), którego budżet wynosi 8 milionów złotych. Gmina planuje starać się o środki z tego funduszu na dalszą modernizację termiczną i remonty kolejnych szkół. „Te inwestycje na pewno zwiększą komfort uczniów, umożliwią zapewnienie godnych warunków do nauki i jednocześnie pomogą zmniejszyć koszty utrzymania placówek edukacyjnych” – podsumowuje burmistrz Cubała.